Zmniejszanie poziomu stresu, czyli jak radzić sobie z paraliżem analitycznym


Książki, Poradniki / piątek, 18 sierpnia, 2023

Jak wiele razy zdarzało Wam się zabłądzić we własnych myślach i doprowadzić się do maksymalnego wzrostu poziomu stresu? Jak często blokujemy się sami i karmimy swoje fobie społeczne? A może warto na chłodno podejść do problemu i sięgnąć po pomoc? Nick Trenton w „Overthinking czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupienia się na teraźniejszości” krok po kroku przeprowadza czytelnika przez proces mogący zmienić nasze postrzeganie.

Trzeba przyznać, że przy obecnym przestymulowaniu, które serwujemy sobie często na własne życzenie… trudno wyplątać się z sytuacji nakręcania się na własne problemy. I tu stajemy przed pierwszym mitem, który pokutuje w ogólnej świadomości. Jak podkreśla autor: „Tak więc nie wszystko jest „W Twojej głowie” – wszystko jest w Twoim ciele, w Twoim zachowaniu  w Twoim świecie!”. Warto zatem rozłożyć na czynniki pierwsze mechanizmy, by potem ułatwić sobie codzienność.

Autor w dużej mierze opiera się na badaniach naukowych, ale przedstawia je w bardzo przystępny sposób dodając przykłady zaczerpnięte z sytuacji dotykających wszystkich. Jest tu wiele stoicyzmu, ale też współczesnych technik. A co najważniejsze, dzięki krótkim rozdziałom możemy sobie łatwo dawkować przyswajaną wiedzę. Moją ulubioną częścią jest podsumowanie najistotniejszych informacji na końcu każdego rozdziału i całej książki. Jak to pomaga poukładać sobie wszystko po swojemu!

Bardzo mi przypadła do gustu bezpośredniość Nicka Trentona, który jest świadomy częstego bagatelizowania problemu: „W przypadku osób odczuwających paraliż analityczny zwykłe rady dotyczące odstresowania zazwyczaj nie wystarczają.” Każdy z nas przecież nosi w sobie całkowicie inną historię i podejście pod tytułem „Uspokój się! Przecież nic się nie stało!” może jedynie pogorszyć stan osoby, która nadmiernie wszystko analizuje.

Jakie są słabsze strony tej publikacji? Zbyt wiele powtórzonych, ogólnie znanych metod radzenia sobie ze stresem. Autor w niewielkiej książce wielokrotnie stosuje te same zwroty, może ma to na celu utrwalenie w umyśle czytelnika danej metody, jednak przy lekturze całości to bardziej męczy.

Dlaczego warto sięgnąć po te książkę? Na rynku znajdziemy sporo publikacji związanych z radzeniem sobie ze stresem i z przytłaczającymi myślami, jednak Nick Trenton serwuje swoim czytelnikom szerszy obraz. Znajdziemy tu zarówno sposoby na przekierowanie własnej uwagi, ale też na długofalowe przeciwdziałanie znalezieniu się w sytuacjach stresowych. Od technik uziemiania, przez wyjaśnienie zniekształceń poznawczych po trening autogenny i wyznaczanie celów w sposób optymalny.

Nawet jeżeli nie uważasz się za osobę, którą dotyka zjawisko paraliżu analitycznego to warto przyjrzeć się technikom przedstawionym przez Trentona. Może traficie na czyjś atak paniki i będziecie mogli wesprzeć tę osobę albo podpowiedzieć bliskim jak radzić sobie z przytłaczającymi myślami. Pogłębianie wiedzy dotyczącej ludzkiej psychiki oraz czynników wpływających na postrzeganie codzienności jest niezwykle ważne, by otworzyć oczy na ludzi wokół.

Tytuł: „Overthinking czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupienia się na teraźniejszości”

Autor: Nick Trenton

Przekład: Anna Zawiła, Tadeusz Zawiła

Wydawnictwo: Sensus

Ilość stron: 184

Data wydania: 12 kwietnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *