Czym tym razem zaskoczył mnie Piotr Borlik?


Książki / wtorek, 5 września, 2023

Jak już nieraz przekonaliście się mam słabość do mrocznego pisarstwa Piotra Borlika. Więc gdy usłyszałam, że powstaje prequel do trylogii zapoczątkowanej przez „Boską proporcję” to wiedziałam, że przepadnę na parę wieczorów. Nawet nie jestem w stanie policzyć ilu osobom poleciłam wcześniej wydane książki, więc poprzeczka była wysoko postawiona. Czy nowa powieść spełniła moje wymagania?

Z gdyńskiego portu wypływa wycieczkowiec MF Baltica i tu zaczyna się prawdziwa „zabawa”. Od samego początku nasi pasażerowie wybierający się do Szwecji stanowią bardzo specyficzną mieszankę. Ale to nie tylko zróżnicowanie pod względem charakterologicznym, ale przede wszystkim intryga i bardzo niepokojąca perspektywa stanowią kluczowy element tej powieści. Bardzo trudno jest pisać o samej fabule nie zdradzając zbyt wiele! Po raz kolejny autor sprawił, że chce by jak najwięcej osób przeczytało tę książkę, ale kompletnie nie wiem jak o nie opowiedzieć nie zdradzając za dużo.  

Piotr Borlik znów udowadnia swoim czytelnikom, że psychologię swoich bohaterów ma w małym palcu. Trzy główne postaci tej powieści są totalnie różne, a dodatkowo w trakcie intrygi poznajemy ich podwójne twarze i życiorysy. Autor odwalił kawał roboty, dając czytelnikom tak złożony obraz, raz wyostrzający się, raz rozmywający się w domysłach. Gdy już myślimy, że rozgryźliśmy kto jest największym zagrożeniem dla pasażerów MF Baltica…okazuje się, że to tylko zmyłka! Panie Piotrze jak można tak się bawić z czytelnikami?!

Tę powieść czyta się „na jednym wdechu”, czując zacieśniające się ściany intrygi. Zaczynamy wątpić we własne zmysły, zlewamy się z odczuciami bohaterów i wpływamy na mieliznę. Piotr Borlik bawi się stereotypami, wodzi za nos, stosuje gierki psychologiczne i niesamowicie zaskakuje. Finał tej historii był tak wywrotowy, że siedziałam przez dobre pół godziny próbując sobie poukładać wszystko w głowie.

Jedno warto podkreślić: to nie jest lektura dla wrażliwych czytelników, mamy tu wręcz same „czerwone flagi”. Książki tego autora (te mroczne) powinny mieć jakiś wiek minimalny albo ostrzeżenie na okładce. I choć nie jestem wielką fanką zbyt wulgarnych scen w książkach to jednak w tym przypadku wszystko potrafi się wybronić.

Podsumowując: idealna lektura dla fanów mocnych wrażeń, łaknących bardzo dynamicznych rozwiązań zarówno fabularnych, jak i złożonych mechanizmów psychologicznych. Jest tu pełno niespodzianek, zagadek i podwójnych znaczeń. A jeżeli chcecie poczytać o moich wrażeniach po lekturze każdego z tomów trylogii to zapraszam do wpisów:

http://oddychamymarzeniami.pl/2019/04/15/daj-sie-wciagnac-boskiej-proporcji-piotra-borlika/

http://oddychamymarzeniami.pl/2019/08/18/kontynuacja-ktora-warto-poznac-material-ludzki-piotra-borlika-na-granicy-dobrego-smaku/

http://oddychamymarzeniami.pl/2019/09/15/tego-sie-nie-spodziewaliscie-o-bialych-klamstwach-piotra-borlika/

Tytuł: Baltica

Autor: Piotr Borlik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 334

Data wydania: 17 sierpnia 2023

https://www.empik.com/baltica-borlik-piotr,p1394137084,ksiazka-p?qa=baltica&ac=true

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *