Co jeśli samemu trzeba się zmierzyć z mrokiem wewnątrz?


Książki / niedziela, 26 września, 2021

Magdalena Witkiewicz to dla mnie pisarka niezastąpiona. I choć raczej zbyt często nie sięgam po polskie powieści obyczajowe to kolejne wydawane przez nią pozycje pochłaniam z wnikliwością. Może dlatego, że poruszane w nich tematy dotykają mojej wrażliwości, bolą, ale w ogólnym rozrachunku przynoszą nadzieję. Tak też było ze „Srebrną łyżeczką”, którą udało mi się niedawno przeczytać.

Kolejny raz w moje ręce trafiła mądra i otulająca powieść, która zostanie ze mną na dłużej. Nasza główna bohaterka to Lidia, którą życie bardzo zraniło. A może to ona raniła siebie i bliskich coraz bardziej, bo po prostu nie umiała inaczej? Poznajemy ją jeszcze jako nastolatkę i tu pojawia się sedno późniejszych problemów… Czy uda jej się  zacząć wszystko od nowa czy jednak mrok ją dogoni…

„Srebrna łyżeczka” to opowieść o trudnym problemie alkoholizmu w rodzinie i konsekwencji dotyczących Dorosłych Dzieci Alkoholików. Autorka dała nam obraz osoby zagubionej i uciekającej od problemów. Dorastanie na opak i wczesne małżeństwo to dopiero początek drogi jaką przeszła Lidia, jednak jej życie okazało się pełne niespodziewanych zwrotów. Takim dobrym duchem tej powieści okazuje się nieznajoma, która wysyła do Lidii tajemniczy list. Dorosła już kobieta nie potrafi sobie wyobrazić jak wiele może zmienić w jej życiu pojawienie się starszej pani.

Muszę przyznać, że jest to powieść głównie o miłości. Jednak mowa tu nie tylko o uczuciu łączącym dwie osoby, ale przede wszystkim o miłości do samego siebie. Magdalena Witkiewicz ma niezwykłą zdolność wnikania w ludzkie uczucia, ze smakiem i bez sztucznego grania na emocjach. Jej powieści są jak rozmowy z dawno niewidzianym przyjacielem, szczere, czasem bolesne, ale dające w rozrachunku dużo spokoju i radości.

Czy Lidia odnajdzie drogę do własnych marzeń? I czy wreszcie odważy się zaufać swojej intuicji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści i choć tematyka z pozoru może przytłaczać to zdecydowanie warto dać szansę Magdalenie Witkiewicz. I może jak Lidia damy sobie drugą szansę…

Co jest takiego w powieściach tej autorki, że sięgam po nie raz za razem? Chyba atmosfera szczerości i autentyczności historii, które nam przekazuje. Jej powieści choć często określane są jako literatura obyczajowa czy romanse to niosą ze sobą o wiele więcej. Jak w „Srebrnej łyżeczce” mamy prócz miłości też alkoholizm czy życie w związku ze zdradzającym mężczyzną, tak w każdej książce Witkiewicz odnajdujemy lustro dla codzienności wielu z nas. I choć czasem życie bywa trudne, bolesne i beznadziejne to autorka potrafi przynieść w tym ukojenie.

Tytuł: Srebrna łyżeczka

Autor: Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia

Ilość stron: 352

Data wydania: 14 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *