Lekko o dobrych nawykach


Książki / czwartek, 15 lipca, 2021

Zwykle do poradników podchodzę z dozą nieufności. Nie przepadam za nadęciem i wciskaniem mi rad, które w magiczny sposób miałyby zmienić życie. Dlaczego więc sięgnęłam po „Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo” Magdaleny Kuszewskiej? Zachęcił mnie już opis wydawcy, ponieważ wydawał się lekki i nienachalny. Czy autorce udało się spełnić moje wymagania? O tym przekonacie się w mojej recenzji.

Już we wstępie Magdalena Kuszewska zawarła kwintesencję tej pozycji: „Postanowiłam, że poszukam i zbiorę w tej książce wszystkie interesujące mnie i przekonujące „dobre nawyki”, jednocześnie wcielając je w życie. Charakteryzują się tym, że są właściwie zawsze proste do osiągnięcia lub wytrenowania. To nie żadne wydumane zaklęcia, tylko sposób na życie. Po to właśnie, aby było ono dobre, ale też bardziej bezpieczne i wygodne, bardziej komfortowe oraz (to ważny wątek) radośniejsze. I bardziej uświadomione!”

W dwudziestu pięciu rozdziałach, opisujących w nienachalny sposób dobre nawyki, autorka pokazuje, że coś co może wydawać się nudne, może w znaczący sposób poprawić jakość naszego życia. Czemu ta pozycja tak łatwo trafia do czytelnika? Przystępna konstrukcja całości ułatwia odbiór przez krótkie rozdziały, wypunktowanie najważniejszych kwestii oraz zgrabne podsumowania. A co chyba najważniejsze książka napisana jest bez nadęcia, a to nie tylko przez dopasowane treści, ale przede wszystkim przez język skracający dystans między autorką i czytelnikiem.

Nawyki, które opisuje Magdalena Kuszewska są często bardzo proste, ale najzwyczajniej o nich zapominamy w codziennej gonitwie. Autorka przekłada wszystkie te porady na swoje życie, dzięki czemu obserwujemy jej drogę i przeciwności, które napotkała. To wszystko nie jest przesłodzone, ale pokazuje, że czasem wystarczy spojrzeć na rzeczy z innej strony.

Warto pomyśleć czy w wiecznym pędzie nie zapominamy o własnych potrzebach, autorka przytacza badania i pokazuje, że multitasking to tylko przereklamowane hasło. Pomiędzy wszystkimi nawykami takimi jak skupianie się na jednej czynności czy selekcjonowanie możemy też znaleźć miejsce na odkrywanie nieznanego czy dodawanie codzienności kolorów. Niby proste, ale dzięki temu żyje nam się po prostu wygodniej i pozytywniej.

Po lekturze zostanie we mnie sporo z zaprezentowanego podejścia. Dzięki temu, że książka jest napisana lekko to nie czuję przymusu, ale chęć zastosowania się do rad autorki. Przede wszystkim książka pomaga bardziej świadomie podejść do rutyny i nie bać się wprowadzania małych zmian.

„Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo” to pozycja szczera i prosta w przekazie. Autorka prezentuje niezwykle aktualne podejście do tematu, podrzuca rozwiązania, ale nie zmusza do zastosowania wszystkiego od A do Z. Może czasem warto przyjrzeć się swojej rutynie i nadać jej inny bieg. Pozwolić sobie na zwolnienie, znalezienie własnego rytmu lub przeciwnie pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Tytuł: Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo

Autor: Magdalena Kuszewska

Wydawnictwo: Onepress

Ilość stron: 160

Data wydania: 5 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *