Opowieść o kłamstwie


Książki / czwartek, 8 lipca, 2021

Co się może zdarzyć, gdy po latach wraca do domu zaginione dziecko? W najnowszej powieści S.K. Burnett „Blef” staramy się odkryć prawdę o rodzinie mierzącej się z kolejnymi tajemnicami. Kim jest dziewczyna podająca się za ich córkę? Czy historia sprzed dwunastu lat ma drugie dno?

Jenny w wieku sześciu lat wyszła do koleżanki mieszkającej dwa domy dalej i zniknęła bez śladu na dwanaście lat. Pewnego dnia po prostu zjawia się w mieście i chce wrócić do domu. Jaka mroczna prawda kryje się za tym czasem? Czemu pewne elementy jej opowieści nie do końca się zgadzają? Jak reaguje rodzina Kristalów na jej pojawienie?

Co czują rodzice gdy ich dziecko znika i dochodzenie przez lata stoi w miejscu? Jak ułożyć sobie codzienność? Rodzina Kristalów została postawiona w takiej sytuacji i ich starszy syn dotąd odczuwa skutki zniknięcia siostry. Chłopak musiał  w wieku ośmiu lat zmierzyć się z traumą i nie do końca ufa dziewczynie, która zjawiła się w ich domu po dwunastu latach. Czy to bardziej jego intuicja czy może zaczyna mu się przypominać coś z tamtych wydarzeń? Ben nie jest krystalicznie czysty i zastanawia się czy jego mózg przypadkiem go nie oszukuje.

„Blef” to opowieść mroczna, pełna rodzinnych sekretów i niechcianych wspomnień. Autor w perfekcyjny sposób buduje napięcie, odkrywając przed czytelnikiem elementy zagadki. A jak się okazuje sprawa nie jest taka klarowna jak wszyscy wokoło zdają się wierzyć. Tylko czemu detektyw kiedyś prowadzący śledztwo wciąż dzwoni do rodziców dziewczyny?

Ciężko jest przejść obojętnie wobec tej pozycji, nie tylko ze względu na bardzo dobrze poprowadzoną intrygę. O wiele mocniej uderza w czytelnika ładunek emocjonalny zawarty na stronach powieści. Jak mocno kreujemy swój wizerunek? Jenny na własnej skórze przekonała się, że kłamstwo może wyjść na jaw. Tylko czy czasem kłamstwo nie jest lepsze niż brutalna prawda…

Muszę przyznać, że mi ta pozycja wzburzyła krew. Jestem świadoma, że gdzieś na świecie takie rzeczy się dzieją i nie jest to tylko prosta fikcja literacka. Dzieci w wielu krajach doświadczają najokropniejszych rzeczy i to niejednokrotnie z rąk najbliższych. „Blef” pomimo kryminalnej intrygi zostawił u mnie w sercu ranę. Nie polecam lektury świeżo upieczonym rodzicom.

Tytuł: Blef

Autor: S.K. Barnett

Tłumaczenie: Łukasz Praski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 352

Data wydania: 13 kwietnia 2021

https://www.empik.com/blef-barnett-s-k,p1261959144,ksiazka-p?qa=blef&ac=true

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *