Ile jeszcze niespodzianek nas czeka?


Książki / poniedziałek, 29 sierpnia, 2022

Anna Karpińska w swojej najnowszej powieści „Jesteś moją córką” wprowadza nad w zawiły świat rodzinnych sekretów, które wychodzą na światło dzienne w najmniej spodziewanym momencie. Po  śmierci ojca Weronika podczas odczytywania testamentu ojca dowiaduje się, że Sambor Jerema ukrywał istnienie jeszcze jednej córki. Wraz z dwójką braci musi mierzyć się z prawdą nie tylko na temat rodzeństwa, ale też działalności ojca w ostatnich latach jego życia. Czy tylko on coś ukrywał przed dziećmi? Kim okaże się obca kobieta, którą muszą odnaleźć?

Historię rodziny poznajemy z perspektywy zarówno Weroniki, jak i Dobrosławy, a także ich matek. Sytuacja jest skomplikowana i nastręcza wielu moralnych wątpliwości. Dzięki różnorodnej perspektywie udaje się czytelnikowi poznać blaski i cienie powziętych przez kobiety wyborów. Co niezmiernie ważne autorka daje odbiorcy możliwość własnej oceny sytuacji, nie wartościuje podejmowanych działań i wyborów, które ciężko podjąć myśląc jedynie racjonalnie.

Przez całą powieść zadajemy sobie pytanie w jakim stopniu znamy swoich najbliższych. Jak wiele mogą ukrywać przed nami rodzice? Czy ich wybory zawsze są słuszne? „Jestem twoją córką” jest ciekawie poprowadzona, pełna momentów zarówno emocjonalnych, jak i zmuszających do racjonalnego spojrzenia na działania bohaterów. Muszę przyznać, że bardzo ciężko nie polubić zarówno Weroniki, jak i Dobrosławy. Są tak bardzo różne, a jednocześnie łączy ich chęć poznania własnej przeszłości i odpowiedzenia sobie na nurtujące pytania.

Anna Karpińska stworzyła kolejną wielowymiarową opowieść, od której trudno się oderwać. Serdecznie polecam wysłuchanie tej pozycji w formie audiobooka, który został zrealizowany z niezwykłą starannością i świetnym dobraniem lektorów. Cieszę się, że akurat po „Jestem twoją córką” sięgnęłam na Legimi. Praktycznie w dwa dni pochłonęłam całość!

Powieść zarówno wzrusza, jak i otwiera oczy na ludzkie wybory. Opowieści o poznawaniu własnego dziedzictwa zawsze mają swój szczególny urok, który mnie raz za razem przyciąga. Poza tym autorce udało się do samego końca dawkować w taki sposób emocje, że trudno oderwać się od lektury (trochę jak w dobrych kryminałach). Czy można chcieć więcej od powieści obyczajowej? Anna Karpińska dała czytelnikom dużą dawkę autentycznych emocji, o których trudno zapomnieć.

Tytuł: Jestem Twoją córką

Autor: Anna Karpińska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 440

Data wydania: 11 sierpnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *