Po co czytać „O tym się nie mówi”?


Książki / środa, 24 czerwca, 2020

„O tym się nie mówi” Emilie Pine to zbiór esejów, które przemawiają do wyobraźni czytelników aż szpiku kości. Autorka każe nam weryfikować podejście do tematów, o których ciężko jest otwarcie dyskutować. A właśnie tego najbardziej potrzebujemy.

Autorka w krótkich esejach opowiada szczerze o kwestiach często przemilczanych. I choć jest to niezwykle intymna opowieść Emilie Pine, to równocześnie jest to historia milionów kobiet. Historia rodzin z problemem alkoholizmu, bezpłodności, rozwodów i ich braku, poczucia wstydu związanego z kobiecą fizjologią, zaburzeń odżywiania, zagubienia w okresie dojrzewania, gwałtów, przemocy wobec siebie, feminizmu i wielu innych problemów, które dotykają kobiet na całym świecie.

„O tym się nie mówi” jest krótką pozycją liczącą sobie mniej niż 200 stron, ale skupiającą w sobie esencję problemów. Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie wydarzenia i emocje są udziałem jednej osoby. Lecz to w jaki sposób autorka o tym opowiada sprawia wrażenie jakbyśmy słuchali intymnej spowiedzi. Od lat Pine jako wykładowczyni stara się wspierać kobiety i zarażać feminizmem, by wzmacniać poczucie wartości w tym nieprzychylnym świecie. Ale sama przyznaje, że czasem system wartości, który deklarujemy, nie ma odbicia w naszym podejściu do samych siebie.

Myślę, że każdy kto przeczyta tę pozycję wyciągnie dla siebie coś innego. Bo to w dużej mierze zależy od narracji naszego życia w momencie czytania książki. Tym razem nie jestem w stanie napisać, która część wzbudziła we mnie najwięcej bólu, łez i zmusiła do przemyślenia własnej narracji. To zbyt osobiste na bloga, lecz warte rozmowy z bliskimi. W moim odczuciu warto sięgnąć po książkę!

Po co więc czytamy takie książki?

  1. By móc się utożsamić z doświadczeniami innych osób
  2. By dowiedzieć się jak ktoś radzi sobie z problemami, odrzuceniem
  3. By docenić swoją sytuację
  4. By zastanowić się nad mechanizmami, które są nieuświadomione, ponieważ zostały „wdrukowane” w nasze zachowania od pokoleń
  5. By pokazać, że osoby doświadczające trudnych chwil nie są same

Takich powodów można mnożyć wiele i one właśnie opłacają cały smutek i gniew po lekturze tej pozycji. Bo warto, jeżeli chociaż jednej osobie może to pomóc poradzić sobie z traumą, bólem i samotnością.

Tytuł:  O tym się nie mówi

Autor: Emilie Pine

Tłumaczenie: Joanna Figiel

Wydawnictwo: Cyranka

Ilość stron: 192

Data wydania: 20 luty 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *