Skomplikowane rodzinne relacje w „Muszę wiedzieć”


Książki / poniedziałek, 23 września, 2019

Czasem warto się zastanowić czy na pewno chcemy wiedzieć pewne rzeczy czy lepiej zostawić dawny porządek. Patrycja musi walczyć z siecią sekretów, ale czy dowie się więcej niż zakładała na pocztku swojej podróży?

„Muszę wiedzieć” to historia trzech kobiet, które łączą wspólne sekrety. Patrycja jest młodą dziewczyną szukającą swojej biologicznej matki, i gdy trafia pod drzwi Haliny jej oczekiwania zderzają się z murem niezrozumienia. Kobieta od lat mieszka samotnie i pytania o córkę, wytrącają ją z równowagi. Czego Halina nie wie o przeszłości Dominiki? Czy włączy się w poszukiwanie prawdy o przeszłości czy twardo będzie udowadniać, że jej zmarłe w wypadku dziecko nigdy nie było w ciąży? Sytuacja wydaje się nie do rozwiązania, ale czy to zniechęci Patrycję? Czy warto grzebać w przeszłości?

W powieści mamy do czynienia nie tylko z historią Dominiki, ponieważ każda z powiązanych z nią osób wnosi też coś ze swojego życia. Mnie o wiele bardziej fascynowała postać jej matki, która była uwięziona w swojej roli społecznej i jak przystało na kobietę tamtych czasów, w trosce o najbliższych ukrywała własne uczucia. Może wydawać się zimna i zdystansowana, ale co kryje się za tą maską? Czy trudne dzieciństwo przelała na następne pokolenia? Przez kolejne rozdziały czytelnik próbuje dowiedzieć się czemu matka i córka straciły kontakt przed wypadkiem. Co sprawiło, że kobieta po śmierci męża została sama, mimo tego że Dominika miała rodzeństwo? Ta rodzina kryje nie jedną bolesną chwilę, której nie da się już cofnąć.

 „Muszę wiedzieć” odkrywa przed nami smutną stronę relacji międzyludzkich i powtarzalność historii, ale równocześnie opowiada o przyjaźniach, które pomagają radzić sobie z trudnościami. To opowieść bazująca na emocjach, obrazująca ich złożoność. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z budowaniem ciekawych postaci, które można darzyć sympatiami oraz antypatiami, jednak uważam że grupą docelową dla tej powieści są kobiety starsze ode mnie, do których skierowane jest przesłanie „Muszę wiedzieć”. Autorka daje czytelnikom historię walki o własne szczęście niezależnie od konwenansów i wpojonych zasad.

Kasia Bulicz-Kasprzak przekazała czytelnikom opowieść, która mogła być udziałem każdej kobiety. Jak wiele wiemy o swoich najbliższych? Czy wiedza zawsze przynosi ukojenie? Dzięki tej pozycji można odkryć, że inni ludzie postrzegają wydarzenia przez pryzmat własnych doświadczeń. Czy ktokolwiek wiedział jaka była prawda o życiu Dominiki? Przecież nie da się w pełni obiektywnie spojrzeć na czyjeś postępowanie i ocenić je bez emocji, ale warto także docenić najbliższych niezależnie jak bardzo zaczęli się od nas oddalać. Autorka nie przedstawia prostych rozwiązań i poprzez z pozoru zwykłe wydarzenia daje słodko-gorzką lekcję relacji międzyludzkich.

Tytuł: Muszę wiedzieć

Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 352

Data wydania: 4 lipca 2019

https://www.empik.com/musze-wiedziec-bulicz-kasprzak-kasia,p1228860995,ksiazka-p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *