Jakie tajemnice skrywa Evelyn Hugo?


Książki / wtorek, 13 sierpnia, 2019

Najnowsza powieść Taylor Jenkins Reid zatytułowana „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” odbija się głośnym echem na rynku wydawniczym. W czym tkwi fenomen wydanej w Polsce przez Czwartą Stronę pozycji? Postanowiłam przekonać się czy rekomendacje moich ulubionych twórców internetowych sprawdzą się po raz kolejny.  

Kim jest tytułowa Evelyn Hugo i czemu do napisania swojej biografii zaprosiła nieznaną nikomu dziennikarkę? Gwiazda kina, seksbomba od lat nie udziela żadnych wywiadów, lecz pewnego dnia jej agent kontaktuje się z magazynem „Vivant” i stawia sprawę jasno: albo Monique Grand albo nikt inny nie zostanie dopuszczony do aktorki. Czemu akurat padło na młodą dziewczynę, której największym osiągnięciem okazał się artykuł o prawie do godnej śmierci? Wszystkim wydaje się, że to tylko kolejna próba manipulacji gwiazdy kina, ale o prawdziwych uwarunkowaniach tego wyboru dowiemy się wraz z Monique, która zamiast artykułu ma spisać biografię opublikowaną po śmierci Hugo.

Muszę przyznać, że początkowo nie wierzyłam w zachwyty nad powieścią Reid. Mamy tu do czynienia z dwiema osiami czasowymi oraz z krótkimi artykułami prasowymi, które dotyczą omawianych wydarzeń. Dzięki takiemu zabiegowi poznajemy nie tylko linearnie losy samej Evelyn, ale także tło zdarzeń oraz perspektywę samej Monique wraz z jej osobistymi rozterkami. Podczas lektury, która pomimo swoich gabarytów (536 stron) zabrała mi bardzo mało czasu, czułam się jakbym oglądała jakiś serial. Wszystko płynie wartko, podzielone na kolejne, bardzo obrazowe sceny, aż chce się wiedzieć co było dalej.

Evelyn Hugo przez całe swoje życie szokowała społeczeństwo, wielka aktorka postrzegana przez pryzmat zbyt odważnych, ale też przechodzących do historii kina ról, została częściowo zaszufladkowana przez swoje kolejne małżeństwa. Ale czy opowieść o jej zwariowanym życiu to tylko puste chwile ikony stylu? Nic bardziej mylnego. Jest to powieść wysoko emocjonalna, ponieważ opowiada o wielu aspektach kobiety, która zaczęła swoją karierę w latach 50. i musiała ciągle udowadniać swoją wartość. Evelyn w opowieści porusza ważne tematy związane z własną tożsamością i postrzeganiem seksualności. Udowadnia, że czasem musiała posługując się własnym ciałem, aby zaistnieć w czyjejś świadomości. Gdzie leży granica intymności i czy Evelyn zdradza za dużo? Czy manipulowanie ludźmi można jakoś usprawiedliwić i czy ona jeszcze potrafi żałować swoich wyborów? Monique podczas pracy nad biografią aktorki stara się nie patrzeć i nie oceniać chodzącej ikony kina, ale czy chwile z nią spędzone nie zmienią dziewczyny już na zawsze… o tym warto przekonać się podczas lektury powieści.

Taylor Jenkins Reid stworzyła postać niezwykle sugestywną i na tyle realną, że czytelnika kusi sprawdzanie faktów z życia Hugo w Internecie. Evelyn pokazuje swoją osobą sytuację kobiet w świecie przemysłu filmowego od lat 50. Hollywood stało się dla wielu aktorek synonimem walki o pozycję i nieustannej rywalizacji pomiędzy każdą napotkaną osobą. Niestety dotyczy się to również związków międzyludzkich. Jak to jest rywalizować z mężem o nagrodę albo być postrzeganą jak trofeum przez mężczyzn? Hugo opowiada o swoich kolejnych związkach i pewnej przez wszystkie lata skrywanej miłości, w tamtych czasach niemożliwej do otwartego okazywania. Lecz czy wiele się zmieniło w stosunku do współczesności? Czy w niektórych środowiskach dalej trzeba ukrywać swoje uczucia? Autorka powieści skłania do refleksji nad różnie rozumianą miłością i granicami, które stawia nam społeczeństwo. Czujemy strach i ból naszych bohaterów, ale też zastanawiamy się, czy mogli postąpić inaczej.

„Siedmiu mężów Evelyn Hugo” porusza wiele kluczowych kwestii, które pomimo upływu kolejnych dekad mogą być różnie oceniane. Powieść pozornie opowiadająca kolejną historię osoby, której każdy krok jest publicznie omawiany, skrywa podwójne dno. Nosi w sobie szereg zagadek, z czego najważniejszą, dotyczącą Monique odkrywamy razem z dziennikarką. Powieść bolesna, wciągająca, wielowymiarowa i nieoczywista w ocenie jak sama Evelyn Hugo.

Tytuł: Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Autor: Taylor Jenkins Reid

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Ilość stron: 536

Data wydania: 15 czerwca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *