Klucz dostępu do emocji


Książki, Poradniki / czwartek, 13 kwietnia, 2023

Nasz umysł działa w fascynujący sposób i od nas zależy czy uda się go kontrolować i wprowadzić pozytywne zmiany. Thibaut Meurisse w książce „Siła emocji. Jak je rozpoznawać, kontrolować i ułatwić sobie życie” daje czytelnikom wiele rozwiązań przydatnych w codziennych sytuacjach. To trochę jak instrukcja obsługi dla naszych emocji, więc może warto przekonać się czy rady autora mają sens…

Meurisse uczy swoich czytelników czym są emocje, jak rozpoznać ich naturę oraz do czego mogą one służyć, przy czym cała książka napisana jest językiem dialogu, pozbawionego tej często irytującej, mentorskiej nuty. Podczas lektury czułam się bardziej jak równorzędny partner w rozmowie na temat dręczących każdego emocji niż jak uczeń.

Całość została podzielona na cztery części. Zaczynamy od omówienia czym są emocje, roli jaką pełnią ciało, słowa, myśli i sen oraz co ma bezpośredni wpływ na powstawanie emocji. Ostatnia część to pokazanie jak można wykorzystać te doświadczenia w rozwoju osobistym. Ponadto każdy z rozdziałów zakończony jest ćwiczeniem, które pozwoli pogłębić samoświadomość i wypracować własne rozwiązania. A co jeżeli nie mamy ochoty w danym momencie na nic więcej niż lekturę? Możemy zawsze wrócić w dogodniejszym czasie do sekcji zeszytu ćwiczeń na końcu książki, a moim zdaniem nawet bez tej części lektura może wiele w nas zmienić.

Myślę, że jedną z największych zalet tej pozycji jest pokazanie jak wykorzystać kryzysowe sytuacje lub stresujące okoliczności w rozwoju. I autor nie przekonuje nas, że wszystko można przemienić w swoją siłę. Mam wrażenie, że jesteśmy jako czytelnicy potraktowani w bardzo dorosły sposób, bez nadmiernego romantyzowania negatywnych wydarzeń. A może nauczymy się jak wykorzystać prokrastynację w rozwoju?

Czy zdarza Wam się tkwić w pułapce własnych emocji? Wszyscy czasem odczuwamy wyrzuty sumienia związane z tym jak reagujemy na pewne sytuacje albo jak długo rozdrapujemy pewne wydarzenia. Autor pokazuje jak czasem sobie odpuścić i nie obiecuje, że z dnia na dzień nastąpi przełom: „Nie przejmuj się brakiem natychmiastowych efektów. Na pewno będziesz mieć mnóstwo okazji do ćwiczeń”.

Proste, zwięzłe rozdziały oraz rozwiązania krótko- i długoterminowe to siła tej książki. Autor nie roztacza przed nami bajkowych rozwiązań, unaocznia etapy procesu i wskazuje największe wyzwania. Nasz umysł może przecież być zarówno naszym wrogiem, jak i najmądrzejszym przyjacielem. Bardzo wiele zależy od wyćwiczenia swoich reakcji, czasem po prostu zatrzymania się i zaobserwowania własnych myśli i emocji.

„Nie jesteś swoimi emocjami. Ani swoim umysłem. Niezależnie od tego, jakie myśli przyjdą Ci do głowy, możesz je albo przyjąć, albo zignorować” – myślę, że warto zastanowić się czasem nad schematami, w które wpadliśmy. A książka „Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie” trochę otwiera oczy i daje przestrzeń do zaczerpnięcia „drugiego oddechu”.

Tytuł: „Siła emocji. Jak je rozpoznawać, kontrolować i ułatwić sobie życie”

Autor: Thribault Meurisse

Przekład: Marcin Machnik

Wydawnictwo: Sensus

Ilość stron: 240

Data wydania: 11 stycznia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *