„Nie szukaj mnie” nie pozwoli Wam się oderwać od lektury


Książki / niedziela, 21 lipca, 2019

Kiedy ostatnio czytaliście thriller, od którego na prawdę nie mogliście się  oderwać? „Nie szukaj mnie” jest powieścią niesamowicie zaskakującą, co wśród natłoku powieści tego typu wydaje się już niewykonalne, jednak Clare Mackintosh zrobiła to mistrzowsko.

Gdy poznajemy Annę Johnson kobieta opiekuje się swoją malutką córeczką i stara pogodzić się z samobójstwem ojca, który skoczył z krawędzi urwiska na Beachy Head oraz ze śmiercią matki będącą wierną kopią zdarzeń z przed paru miesięcy. I właśnie gdy wszystkie wydarzenia powinny się zacierać, ktoś poddaje w wątpliwość wszystko to, co Anna zdążyła sobie poukładać. Wystarczy kartka w rocznicę wydarzeń zawierająca tylko jedną linijkę tekstu: „Samobójstwo? Zastanów się.”, aby dramat zaczął się na nowo. Kto karze Annie wrócić do tamtych wydarzeń? Czy ktokolwiek jej uwierzy, że  mogło być inaczej niż założono? I czy wreszcie znudzony emerytowany pracownik policji, który tęskni za czynną służbą, pomoże jej rozwikłać te tajemnice?

Co czyni powieść jeszcze ciekawszą to poprowadzenie jej z wielu perspektyw: Anny Johnson, Murraya Mackenziego prowadzącego prywatne śledztwo oraz tajemniczej osoby na granicy życia i śmierci. Dla mnie jednym z bardziej intrygujących zabiegów było pokazanie prywatności Murraya oraz wpływu jego życiowych doświadczeń na prowadzenie śledztwa. Prócz spraw kryminalnych determinantą było małżeństwo z Sarah, która zmagała się z pogranicznym zaburzeniem osobowości. Książki wydawnictwa Prószyński i S-ka bardzo często przybliżają czytelnikom różnorodne problemy natury psychologicznej oraz społecznej, nie tylko w formie powieści obyczajowych, ale też kryminałów czy thrillerów. W „Nie szukaj mnie” pokazane jest wiele złożonych problemów, do których bohaterowie różnie się odnoszą. Murray wszędzie dostrzega echo autodestrukcyjnych zachowań Sarah, miejsca takie jak Beachy Head przypominają  mu wydarzenia z przeszłości i może stąd się właśnie bierze tak silna motywacja pomocy Annie.

Powieść w swoim przekazie skłania do refleksji nad obrazem związków rodzinnych i konsekwencjami „chowania wszystkiego pod dywan”. Czy dzieciństwo Sarah w rzeczywistości było tak sielankowe? Czy wydarzenia, których była świadkiem to tylko część prawdy o jej rodzicach i panujących w domu problemach? Mackintosh przekazuje w powieści wiele kwestii wartych poruszenia na forum społecznym, ponieważ dalej problemy z nadużywanie alkoholu lub przemocą domową są tematami tabu w dyskursie publicznym. Rozwiązania wydające się tak prostymi z perspektywy osób postronnych, w rzeczywistości często sprawdzają się tylko na papierze. Schematyczne myślenie i brak odpowiedniego wsparcia to dalej kluczowe wyzwania dla każdego środowiska. Ale czy kryminał, mający zapewnić czytelnikowi rozrywkę, może skłonić do głębszej refleksji? Moim zdaniem tak, i właśnie autorce powieści się to jak najbardziej udało. 

„Nie szukaj mnie” jest naszpikowana ciekawymi wątkami, ale też bohaterami, których ciężko jednoznacznie ocenić. Autorce udało się stworzyć postaci wielowymiarowe, niektóre bardzo pogłębione i niezwykle realne. Nie mamy do czynienia z „papierowymi” postaciami, których zachowania łatwo przewidzieć. Co bardzo ważne, pomimo dużego skupienia na emocjach, powieść  zaskakuje wartką akcją. Czytelnik po zakończeniu lektury, może mieć wrażenie zderzenia się z ciężarówką, ponieważ odkryje szczegóły, które w trakcie lektury mogły wydać się mało znaczące, ale w ogólnym rozrachunku tworzą sieć powiązań. Powieść jest jak układanka, świetnie skonstruowana, złożona i równocześnie otwarta w swoim przekazie.

Jeżeli tak jak ja przeczytaliście już sporo thrillerów i już niewiele jest w stanie Was zadziwić to polecam sięgnięcie po „Nie szukaj mnie”. W momencie, gdy już jesteśmy przekonani, że wiemy jak wyglądała historia rodziców Anny, autorka poddaje wszystko w wątpliwość i serwuje kolejny zwrot akcji. Niczego nie można być pewnym, powieść czyta się bez odłożenia… I nawet ostatnie strony wybijają  w fotel.

Tytuł: Nie szukaj mnie

Autor: Clare Mackintosh

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 552

Data wydania: 13 czerwca 2019

https://www.empik.com/nie-szukaj-mnie-mackintosh-clare,p1227872601,ksiazka-p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *